Jak na břišní svaly
Také nemáte rádi trénink břicha? Budu dřepovat klidně celý trénink, budu dělat výpony do zbláznění, budu dělat cokoliv jiného s maximální možnou intenzitou, ale když přijde řeč na břicho, veškerá předsevzetí do tréninku jsou pryč a místo jednoho procítěného opakování za druhým mechanicky opakuji těch pár “zbytečných” pohybů, které by měly procvičovat břišní svaly.
Nenechte se zmást, nemluvím o svém tréninku. Sice břicho nepatří mezi mé nejoblíbenější partie, ale to rozhodně není důvod pro jeho zanetbávání! Spíše jsem do jednoho odstavečku shrnul postřehy z e-mailů od vás, čtenářů těchto stránek, které mi více či méně často s dotazy na trénink břicha přicházejí. Jenže ani já a ani nikdo jiný vám žádný zázračný recept na sérii tvrdých políček s ostrými rýhami mezi nimi neprozradí. Kulturistický trénink je o dřině a sebekázni a trénink břišních svalů a přilehlých partií toto jen potvrzuje.
Chcete-li totiž mít místo pneumatiky štíhlý pas a místo hrbolků z pohupujícího se tuku pevné cihličky, musíte splnit dvě základní podmínky. Tou první je kvalitní dieta a tou druhou neméně kvalitní trénink. S vhodnou stravou vám v tomto článku nepomohu, ale několik slov k samotnému tréninku této partie myslím zvládnu.
Předně je nutné vyzdvihnout fakt, že několik sérií zkracovaček týdně vaší břišní partii rozhodně nestačí. Je zde totiž bezpodmínečně nutné nezapomínat např. na spodní část břišních svalů či na svaly po stranách břicha. Pokud ke všem jiným partiím přistupujete komplexně a zaměřujete se na všechny jejich části, není sebemenší důvod, proč by tomu v případě břicha mělo být jinak. A právě takový příklad tréninku si v následujícíh několika odstavcích ukážeme.
Základem pro břišní svaly jsou zkracovačky
Základem našeho tréninku položíme zkracovačky a to ideálně hlavou dolů. Zde je však bezpodmínečně nutné myslet na správnou techniku provedení cviku a především také na rozsah pohybu, neboť mnohdy vídaná forma od nejspodnější polohy co nejvíce nahoru “do sbalena” není zrovna nejlepší. Mnohem lepší je jet jen v částečném rozhasu pohybu tak, jak ukazuje Charles Clairmont na snímku vpravo. Pokud půjdete dostatečně pomalu s vrcholovou kontrakcí, tzn. že svaly v horní pozici ještě zkusíte zatnout, budou vás po chvíli pálit jako tisíc pekel. A toto je ta správná cesta!
Po skončení jednotlivých sérií tohoto cviku o sobě břišní svaly dávají docela výrazně znát a proto je vhodné jim ještě maličko přidat – supersérií. Zde pak můžete zařadit vytáčení trupu v sedě s prázdnou osou na zádech. Toto je sice mnohdy opovrhovaný cvik, ovšem dle mého neprávem. Zaměřuje se především na postranní svaly břicha a je zde opět nutné myslet na správné provedení, tzn. nikoli švihovým pohybem, ale až do příjemné kontrakce. Nemá žádný smysl jakkoliv počítat opakování, ale obecně byste měli při dodržení zmíněných pravidel končit někde mezi čísly 20-30 s tím, že už opravdu potřebujete chvíli pauzu. Po ní následuje další malá supersérie.
Nyní přemístíme svojí pozornost na spodní část břišních svalů a na excelentní cvik, který je dokáže procítit jako nic jiného – zvedání nohou ve visu. Zavěste se na hrazdu jako při širokých shybech a pomalým kontrolovaným pohybem zvedejte mírně pokrčené nohy do úrovně přibližně vodorovné s podlahou. “Pomalý kontrolovaný” pohyb je zde nanejvýš důležitý, neboť pouze tak zůstene vaše tělo nehybné a nebudete si pomáhat setrvačností, která přichází při rozhoupání vašeho těla. Ve chvíli, kdy vám budou docházet síly, můžete nohy ještě více pokrčit: zkuste nepřestat a ještě několik opakování vydřít. Počet opakování se zde opět odvíjí od rychlosti a procítěnosti pohybu, neměli byste ale překračovat číslo 20. Pokud se k němu dostanete bez problémů, zvolněte v příští sérii tempo, více natáhněte nohy a držte v horní pozici vteřinovou kontrakci.
Zbývají šikmé břišní svaly a k jejich procvičení nemusíme chodit daleko, neboť nám opět s výhodou poslouží hrazda. Zvedání nohou ve visu s vytáčením mimo jiné aktivuje i pilovité a mezižeberní svaly, které vám to při sériích pomalých opakování dají náležitě najevo. Platí zde opět nutnost pomalých pohybů, abyste zabránili rozkmitání celého těla!
V tuto chvíli bychom tento ukázkový trénink břicha mohli shrnout:
- zkracovačky hlavou dolů v supersérii s vytáčením trupu, 3 série
- zvedání nohou ve visu, 3 série
- zvedání nohou ve visu s vytáčením, 3 série
Počty opakování volte v relativně vyšších rozmezích, mezi již zmíněnými 20-30. V případě, že se vám to zdá příliš snadné, můžete vždy lehce snížit rychlost provádění jednotlivých opakování, zintenzivnit vrcholovou kontrakci či zkrátit pauzy mezi sériemi. Naopak nevhodné je přidávání jakékoliv zátěže, neboť břišní svaly chcete mít tvrdé a hluboké, nikoli roztažené a objemné!
Závěrem si opět neodpustím poznámku, kterou jsem naznačil v úvodu a to, že můžete cvičit břišní svaly intenzivně a tolikrát týdně, kolikrát chcete, ale nebude vám vidět ani jedna cihlička, pokud k tomu nepřizpůsobíte jídlo. Pokud však nasadíte některou z klasických rýsovacích diet a nebo pokud zkusíte třeba sacharidové vlny či cyklickou ketogenní dietu, pak vám tento trénink zaručí, že po opadnutí vrstvy tuku, nebude mít vaše skála místo břicha žádnou konkurenci!