Borůvky léčí

Borůvka je nízká keřovitá trvalka, roste v lesích a na lesnatých loukách. Je to velmi nenáročná rostlina. Borůvky můžeme nalézt v Evropě, západní Asii a ve skalnatých horách Severní Ameriky. Šikovní zahradníci vyšlechtily z původně planě rostoucí rostliny i výnosnou zahradní plodinu s velkými plody, sladkou dužinou a mírně aromatickou vůní. Avšak ta již nemá tolik léčivých účinků jako borůvka planá.

Borůvky dozrávají zpravidla na začátku července. Celá sklizeň trvá asi pět týdnů

CO OBSAHUJÍ BORUVKY:

– Borůvky obsahují rostlinné barvivo antokyan, který chrání rostlinné i lidské buňky. Kombinace tohoto barviva se železem a vitaminem C působí příznivě na oční purpur. Zvláště důležitý je jejich léčivý účinek na oční sítnici, což je část citlivá na světlo a nutná k adaptaci na světlo a tmu. Tyto tři látky jsou výborné k léčení šerosleposti.
– Biolátky z borůvek se dostávají rychle do krve, dodávají organismu vitalitu a energii.Toto ovoce je také výborným lékem proti stresu. Například lesní zvěř vyhledává při stresových situacích (doba říje) borůvky bohaté na živiny. Vysoce účinné biolátky z nich uklidňují nervy.
– Borůvky mají spoustu látek, které účinně posilují obranyschopnost organismu a chrání tělesné buňky před bakteriemi a volnými radikály. Plod obsahuje třísloviny, které podporují tvorbu sliznic, preventivně působí proti zánětům, má dezinfekční účinky a používá se jako přírodní prostředek proti průjmům. Významný je i vysoký obsah vitaminu C.
– Antokyanosidy obsažené v plodech upravují průtok krve v kapilárách i větších cévách a proto jsou velmi vhodné pro lidi s nedostatečným krevním oběhem v končetinách. Jsou výborné i k léčení křečových žil a hemeroidech. Mohou pomoci i těm, jímž se snadno dělají modřiny. Antokyanosidy pomáhají také zmírňovat menstruační křeče u žen, poněvadž uvolňují svaly včetně svalu děložního.
– Kromě plodu se k léčebným účelům používá i list. Čaj z borůvkového listí mírně snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při průjmech a žaludečních obtížích. Zevně se jím můžou ošetřovat různé kožní neduhy, jako například ekzémy, lupénka, alergické projevy. Čaj si můžeme připravit následujícím způsobem: Dvě lžičky borůvkového listí zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut louhovat, poté scedíme a popíjíme po doušcích. Měl by se ale sbírat na jaře před sezónou.

LÉČIVÉ ÚČINKY BORUVEK:

– snižují hladinu cholesterolu v krvi
– působí jako účinná prevence proti infekcím
– posilují obranyschopnost organismu
– podporují tvorbu sliznic
– odvodňují organismus a zvyšují množství moči
– pomáhají při průjmech a střevních obtížích
– chrání všechny tělesné buňky proti volným radikálům
– uvolňují křeče
– upravují průtok krve organismem
– účinná doplňková léčba všech očních onemocněních
– čaj z listů pomáhá snižovat cukr v krvi a může se používat jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní
– pomáhají při redukci váhy (100g borůvek obsahuje jen 60 kcal)

V lékárnách se dá koupit i výtažek z borůvek, je zvlášť vhodný v době, kdy nemáme možnost čerstvého ovoce. Borůvkový výtažek obsahuje až 200 x větší množství účinných látek, než kolik je obsaženo v čerstvých plodech.

Borůvky nemají dlouhou trvanlivost, proto je třeba je rychle zkonzumovat nebo zpracovat. Můžeme je odšťavnit, zmrazit, zavařit či sušit.

Borůvka je velmi bezpečné ovoce, u něhož se snad nesetkáváme s žádným alergickými projevy ani při dlouhodobém používání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *