Dřevěný plot má své výhody i nevýhody
Pokud vyrábíte plot ke svému pozemku, ovšem stále nemáte představu o tom, jak by měl výsledek vypadat, poohlédněte se po dřevěné variantě. Právě dřevěné ploty dokonale zapadají do jakéhokoliv prostředí, a navíc se chlubí klasickým a nadčasovým vzhledem. Přináší taktéž celou řadu výhod, které se netýkají pouze designu jako takového. S tímto přírodním materiálem je však spojená náročná údržba, s čímž je potřeba počítat. V následujících řádcích vám představíme hlavní přednosti, ale i úskalí dřevěných plotů.
Výhody dřevěných plotů
Hlavním důvodem, proč se spousta lidí rozhoduje pro dřevěný plot, je jeho přirozená krása. Zároveň dokáže zvýšit celkovou atraktivitu nemovitosti, respektive pozemku, a doplnit i různé architektonické styly. Dřevěný plot hladce splývá s přírodou a můžete si ho natřít na takovou barvu, aby ladil s exteriérem rodinného domu. Dřevo jako takové se vyrábí v mnoha stylech a je i univerzální. Vyberete si tedy takové řešení, které vyhoví vašim potřebám a preferencím. Pamatujte však na to, že zvolený styl ovlivní i celkovou úroveň soukromí a bezpečnosti. Ve srovnání s jinými materiály je moderní dřevěný plot cenově přijatelný. Když se podíváte na kovanou či betonovou alternativu, vyjde vás mnohonásobně víc. Dřevo je mimo jiné obnovitelný a udržitelný materiál, takže tento druh plotu je i šetrný k životnímu prostředí.
Nevýhody dřevěných plotů
Stejně jako mají dřevěné ploty výhody, tak mají i určité nevýhody, přičemž jednou z nich je náročnost na údržbu. Tento materiál je totiž časem náchylný k hnilobě a poškození hmyzem. K ochraně dřeva a prodloužení jeho životnosti je nutná pravidelná údržba (moření a natírání). Dřevo je citlivé na vlhkost a změny povětrnostních podmínek. Působení nadměrné vlhkosti, deště a extrémních teplotních výkyvů způsobují deformaci, praskání a třísnění dřeva. Zohledněte tedy i to, v jaké oblasti bydlíte.