Problémy při menstruaci
Z vaječníků se v pravidelných intervalech uvolňují vajíčka. Dostanou se do volné dutiny břišní, do bezprostředné blízkosti tzv. fimbrií (volně pohyblivé řasy umístěné na horní části vejcovodů). Díky jim se vajíčka dostávají do vejcovodu a tudy putují přímo do dělohy.
Během této cesty, která je dlouhá 2 až 3 dny, může být vajíčko oplodněno mužskou spermií. Pokuď se tak stane, téměř vždy se uchytí v děložní sliznici jako zárodek budoucího děťátka. Děložní sliznice ne vždy musí být na přijetí vajíčka připravena. Proto předtím prodělává změny. Je více prokrvena, slizniční vrstva naroste do šířky a zkypří se. Tak se vajíčko snáze zachytí, dobře uhnízdí a začne se vyvíjet v budoucí děťátko.
Jestliže však k oplodnění vajíčka nedošlo, zbytnělá sliznice se uvolňuje a společně s krví a neodplodněným vajíčkem odtéká pochvou z ženského těla ven. Všechny tyto děje nenastávají v organismu ženy náhodně. Jsou přesně koordinovány pohlavními hormony. Pohlavní hormony jsou vytvářeny ve vaječnících a jejich produkce je ovlivňována nadřazeným centrem v podvězku mozkovém (hypofýze) a to prostřednictvím stimulačních hormonů. Činnost podvězku mozkového je dále řízena centrálním nervovým systémem.
Jestliže tyto faktory dobře pracují, potom by měl být menstruační cyklus pravidelný. Obvykle trvá 28 až 30 dní. Odchylky z pravidelného cyklu vždy znamenají narušení hormonální sféry, na úplném počátku jsou většinou méně vážné, později však, hlavně po hormonálních léčbách mohou mít nenapravitelné škody na organismu. Alternativní léčitelé tvrdí, že tyto následky se podílejí na velkém množství neplodností.
Menstruace dostávají dívky ve věku 12 až 14 let. Problém s ní už může nastat právě zde. Hlavní příčinou je ve většině případů velký nedostatek cholesterolu, jenž je základem steroidních hormonů. Nutno je tedy u těchto dívek v první řadě upravit hladinu cholesterolu (na ni se většinou lékaři vůbec nepozastavují). Stačí zvýšit přísun vajec a masa. Ve většině případů se díky tomuto postupu, který trvá pár dní či týdnů vše upraví. Častou lékařskou terapií je ordinování dalších hormonů, které způsobí rapidní pokles činnosti dívčích vlastních žláz s vnitřní sekrecí. V těchto případech se může stát nepravidelná menstruace celoživotním problémem, pokud si žena nepomůže vlastními silami.
Přírodní přípravky při menstruačních problémech
PŘI SILNÉ MENSTRUACI:
50 g řebříčku, 110 g šalvěje, 110 g kokošky pastuší tobolky. Odvar pijeme 3 x denně šálek, vždy před jídlem.
PŘI SLABÉ MENSTRUACI:
50 g třezalky, 50 g kontryhelu, 50 g mateřídoušky. Pijeme 4 x denně před jídlem.
PŘI NEPRAVIDELNÉ MENSTRUACI:
50 g kontryhelu, 50 g mateřídoušky, 50 g třezalky, 50 g truskavce (rdesno ptačí). Pijeme 1x denně.
PŘI POZASTAVENÉ MENSTRUACI:
50 g pampelišky, 50 g kořene anděliky, 50 g chmelu, 50 g listu rozmarýny, 50 g květů hluchavky. Pijeme 3x denně šálek.
PŘI KRVÁCENÍ MIMO DOBU MENSTRUACE:
50 g jmelí, 50 g kokošky pastuší tobolky, 50 g truskavce, 50 g mateřídoušky, 50 g třezalky. Podáváme 4x denně po šálku.
Můžeme si pomoci i bylinnými tinkturami z kontryhele, třezalky. K regulaci menstruace velmi dobře pomáhá včelí mateří kašička, podáváme 0,5 g na lačno po dobu 6 týdnů a pupalkový olej, který dáváme buďto 3x denně 2 tobolky nebo 2x denně 1 čajovou lžičku. Vhodný je v kombinaci s vitaminem E.