Plno vitaminů v jedné rostlině: To je rakytník řešetlákový

Máte-li nedostatek vitamínů a potřebujete je rychle doplnit, neužívejte zbytečně mnoho přípravků najednou. Sežeňte si rakytník a máte vyřešeno. Jak to?

Rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákový patří k malým zázrakům přírody. Roste jako malý keř nebo stromek s nažloutlými květy a oranžovými plody, které jsou přímo přeplněné vitamíny a prospěšnými látkami. Ať si vzpomenete na kterýkoliv vitamin, můžete si být téměř jisti, že v rakytníkových plodech byste ho našli. 

Například obsah vitaminu C je tak vysoký, že citrony ani pomeranče s rakytníkem vůbec nemohou soupeřit. Nezanedbatelný je také obsah karotenoidů s příznivým vlivem na pokožku. Navíc kromě antioxidačních účinků (díky obsahu flavonoidů a serotoninu) rakytník zvyšuje psychickou a fyzickou odolnost.

Použití rakytníku

Rakytník má opravdu všestranné využití. Z plodů se vyrábí šťáva z rakytníku, olej, džem, sirup, masti nebo různé doplňky stravy ve formě kapslí. Produkty můžete používat při žaludečních potížích, chřipce, infekcích nebo třeba jarní únavě. 

Zajímavě určitě zní recept na rakytníkový likér, kdy se plody na několik měsíců naloží do alkoholu. Výsledný macerát se dosladí a vznikne tmavohnědý likér intenzivní vůně a medové chuti. V létě zase můžete ochutnat rakytníkovou zmrzlinu.

Zajímavosti na závěr

Rakytník řešetlákový používali už staří Číňané a Tibeťané. Staří Řekové si zase všimli, že koně, pasoucí se v oblastech, kde se vyskytoval rakytník, velmi dobře prospívají a mají lesklou srst (odtud název Hippophae rhamnoides). V Rusku bylo vyšlechtěno několik odolných odrůd určených pro pěstování na Sibiři. Ruští kosmonauté jej využívali jako vitamínový doplněk a ochranu před zářením. Keřík nebo stromek rakytníku řešetlákového se může dožít až sta let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *