Chlorela a její účinky

Chlorela je zelená sladkovodní řasa, která se na zemi vyskytuje asi 2,5 miliardy let. Dnes je chlorela nejvíce prodávaným dietetikem v Japonsku, kde se používá jako součást preventivní i terapeutické medicíny.Chlorela obsahuje 2x více bílkovin než všechny druhy luštěnin, tj. 60 %, 20 % polysacharidů a 10 % tuků.

Po spirulině je dalším rostlinným zdrojem všech esenciálních aminokyselin.Bílkoviny této sladkovodní řasy jsou proto srovnatelné se živočišnými bílkovinami, obsahují pouze méně methioninu. Toto však může být výhodou při některých typech rakoviny, které potřebují právě methionin pro svůj růst. Chlorela dále obsahuje více než dvacet různých vitamínů a minerálů. K těm nejdůležitějším patří beta-karo-ten, chránící proti poškození kůže ultrafialovými paprsky a opět i vitamín B12. Z minerálních látek je nejvýznamnější obsah železa (30x více než ve špenátu), jódu, zinku a kobaltu. K terapeuticky nejdůležitějším látkách chlorely patří chlorofyl, beta-karoten, růstový faktor chlorely – CGF a vlastní buněčné stěny.

Nejvýznamnějším účinkem chlorely je její detoxikační schopnost, díky kterému je ideálním doplňkem všech očistných kůr a redukčních režimů. Snižování nadváhy je podporováno i zpomalením štěpení bílkovin v žaludku a střevech a následným prodloužením doby sytosti. Je vhodným doplňkem terapie vysokého krevního tlaku a stavů se zvýšenou únavností, kdy je vhodné řasu užívat 3 až 12 měsíců. Ve stadiu zkoumání je příznivé působení chlorely při vředových postiženích, u diabetiků, v terapii chronické zácpy a plynatosti, dále se sleduje působení na játra, alergie, akné, bradavice a artritidu.Dnes již potvrzeným účinkem je podpora imunitního systému v boji s rakovinným onemocněním. Imunitní systém chrání každého z nás před průnikem bakterií, virů a vlivům znečištěného prostředí.

Ničení a odstraňování těchto látek zajišťují speciální bílé krvinky:
B-buňky, které tvoří tělesné protilátky a bojují proti bakteriím a T-buňky, jenž ničí viry a makrofágy, které pohlcují a usmrcují nebezpečné škodliviny a rakovinné buňky. Jedním ze způsobů boje proti rakovině je proto posílení tvorby makrofágů. Interferon je látka tvořená buňkami imunitního systému, která stimuluje tvorbu makrofágů a tak působí antivirově a proti rakovi nově.

Chlorela funguje jako stimulans při tvorbě interferonů. Chlorelu lze užívat samostatně jako preventivní dietetikum i jako doplněk terapie.
Nepříjemnou průvodní známkou počátku užívání je někdy plynatost vznikající jako důsledek zrychlení střevní činnosti, která se však samovolně upraví. Projevem vylučování přebytečného chlorofylu z těla může být zelené zbarvení stolice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *