Metabolismus, jak funguje?

Jak tělo s energií zachází ?

S každým jídlem, které sníte, do sebe dostanete dávku energie. Tato energie však není pro tělo okamžitě dostupná. Nejprve se musí uskutečnit určité, nesmírně složité chemické procesy, které souhrnně nazýváme metabolismus – látková přeměna. Metabolismus zajistí, aby se složité látky v potravině přeměnily na jednodušší, z nichž již tělo energii odčerpat může.

Energie, která není využita, musí nutně v těle zůstat. V metabolických procesích je přeměněna zpět na látky složitější a uložena do té doby, než ji bude tělo potřebovat. Jednou z těchto složitějších látek je tuk  a místo, kam se ukládá, představují takzvané problémové partie – břicho, stehna a hýždě. Obecně platí, že mužům se tuk usazuje především v oblasti břicha, ženám pak na stehnech a hýždích.

Tuk zde čeká, dokud nebude třeba, aby byl přeměněn na energii a v této podobě spotřebován. Úskalí tukových zásob však spočívá v tom, že tělo kromě nich disponuje i několika zásobami jinými, které využívá přednostně, např. cukr v krvi. Na tuk dojde až poté, kdy je všechna ostatní energie v těle spotřebována. Dodáte-li tělu energii dříve, než začne čerpat z tukových zásob, jednoduše na ně vůbec nedojde. Použita je ta energie, která byla právě dodána. Proto tuk nemizí hned po pohybové aktivitě.

Proč potřebujeme energii ?

Lidské tělo můžeme přirovnat k technickému zařízení, které funguje, jen když do něj vchází elektřina. Jakmile vypneme proud, stroj se vypne. Úlohu elektřiny přebírá v případě lidského organismu energie přijímaná z potravy, která má oproti elektřině jednu výhodu – tělo si ji může skladovat do zásoby.

Každý jednoduchý pohyb a proces vyžaduje, aby na něj bylo uvolněno určité množství energie. Proto spalujeme čili spotřebováváme uschovanou energii i při zdánlivé nečinnosti. Dýchání, činnost krevního oběhu, to vše vyžaduje energii. Toto spalování označujeme jako klidový či bazální metabolismus.

Množství energie spotřebovávané v klidu se liší případ od případu. Jedinci, kteří mají rychlý bazální metabolismus (za jednotku času spálí v porovnání s ostatními více energie), jsou ti „šťastní”. Mohou si dovolit více jíst, protože jednoduše více spálí.

Jak funguje metabolismus ?

Každý organismus potřebuje ke svému fungování přísun energie. Lidské tělo, protože si ji samo vyrobit neumí, ji přijímá v potravě. Každou potravinu si lze představit jako balíček energie. Jednotlivé potraviny se pak liší svou energetickou vydatností – například zelenina je oproti smaženým brambůrkům na energii doslova chudá na tuto energii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *