Cesmína paraguayská – čaj Yerba maté

Čaj z listů cesmíny paraguayské, známý jako maté, je oblíbeným nápojem nejen ve své domovině – Jižní Americe. Působí jako stimulant, zároveň také pomáhá při detoxikaci organismu a při hubnutí.Cesmína paraguayská je strom či keř, který dorůstá kolem 5 – 14m. Je rostlinou poměrně náročnou na klima, proto je jeho pěstování možné jen v několika oblastech naší planety – v Jižní Americe, jeho původní domovině – v  jižní Brazílii, na severu Argentiny a v Paraguaji.

V tomto lehce natrpklém čaji se skrývá překvapivé množství látek s blahodárnými účinky. Najdeme v něm např. vitamíny A, B a C, ze stopových prvků pak např. hořčík, vápník, železo, draslík a křemík. Obsahuje také poměrně hodně tříslovin, dále pak hořčiny, silice a rutin.Jeho povzbuzující účinky jsou dány především přítomností kofeinu, kterého osahuje až 1-2%. Maté je tedy takovou zdravější alternativou kávy.

Pokud patříte mezi ty, kteří hledají přírodní cesty pro povzbuzení těla a mysli, jste na dobré adrese. Tento čaj je všeobecně známý především jako stimulant. To však zdaleka není jeho jediným přínosným vlivem na naše tělo.Díky obsahovaným látkám se užívá také pro posílení imunity, jeho antioxidační účinky zase zpomalují stárnutí. Stimuluje funkci ledvin a odbourávání odpadních látek, je to tedy výborný prostředek k detoxikaci organismu. Dokonce se mu přisuzují příznivé účinky pro lidi trpící diabetes – vyrovnává hladinu cukru v krvi.Maté je jedním z čajů, které se doporučují pravidelně pít lidem trpícím nadváhou. Jeho podpůrný vliv na hubnutí je založen na tom, že maté potlačuje pocit hladu, je tedy vhodným doplňkem při redukčních dietách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *