Zdravá redukce váhy

 Sladit optimálně všechny důležité body pro trvalé snížení váhy není zcela jednoduché. Často citované rady typu “nejezte” nebo “více cvičte” vedou v prvním případě k jo-jo efektu, ve druhém k frustraci z pomalého dosahování výsledků. Trvalé snížení váhy je možné pouze kombinací vyvážené stravy, dodržování správných stravovacích návyků, dostatku pohybu a vyčištění organismu. Lidé, kteří trpí podváhou a nedaří se jim stále svou váhu zvýšit, jsou na tom stejně, jako ti, kteří mají nadváhu. V tomto případě platí stejné podmínky pro výživu. Tělo potřebuje důležité látky, které organismus vyživí a nezatíží.

Odhodlání je prvním krokem při dosahování trvalé optimální hmotnosti. Stálá úprava váhy vyžaduje několika měsíční úsilí a vytvoření správných stravovacích návyků. Dosažení ideální váhy je nezbytnou podmínkou. Obecně platí, že jakákoliv nadváha nebo podváha  je z dlouhodobého hlediska neudržitelná.

Optimální hubnutí je cca 2 – 4 kg / měsíc,rychlejší úbytek neúměrně zatěžuje organismus. Dopady takového snižování váhy jsou jen negativní (povolování kůže, jo-jo efekt). V případě podváhy je nutné počítat s tím, že váha poroste pomaleji a na počátku úpravy jídelníčku může dojít i k jejímu snížení, kdy dochází k detoxikaci a z těla se odplavují odpadní látky. Ale jakmile se tělo vyčistí, začne se pomalu upravovat váha a vyživovat svalovina.Tuková tkáň je největší zásobárnou jedů. Pokud začneme optimálně hubnout, spaluje se tuk a uvolňuje se obrovské množství jedů, které ovlivňují tělesný chod.

Odstraníme – li z těla toxické látky, úprava váhy bude postupovat rychleji a dojde k posílení imunity.Vyvážený přísun živin je nezbytný pro zachování správné činnosti organismu. Mnoho diet upřednostňuje jeden druh živin na úkor jiného.Nedostatek či nevyváženost příjmu živin v průběhu diety je nejčastějším důvodem jo-jo efektu a příčinou různých nepříjemných stavů organismu (hlad, podrážděnost, nervozita, hypoglykémie, slabost, bolesti hlavy, atd.).

Pokud člověk chce zhubnout pouze na základě snížení přísunu kalorií (měně jí), dojde zároveň i ke snížení příjmu živin. Organismus si dokáže některé živiny “vyrobit” sám, ale některé musí získat z potravy. Pokud tyto živiny nedostane, vede to ke snížení imunity, nárůstu nemocnosti a zadržování zásob (včetně tukových). Organismus se zkrátka snaží zužitkovat a udržet na horší časy vše, co mu dáte. Vyvážený přísun živin je nejtěžší a nejsložitější součást každé diety. Protože člověk na jedné straně má pouze mlhavou představu o tom, co by měl každý den do organismu dostat a v jakém poměru, a už vůbec neví, co obsahuje potrava, kterou konzumuje.

Za posledních 20 let se obsah látek v průmyslově produkovaných potravinách dramaticky změnil. Snahou velkoproducentů není kvalita, ale hlavně výnosnost, odolnost vůči chorobám, rychlost růstu apod. Proto i WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje používání nutričních doplňků pro dodání potřebných živin.

Poměr mezi příjmem a výdejem energie je klíčem k jakékoliv změně tělesné hmotnosti. Pokud je výdej energie roven jejímu příjmu, nedochází ani k úbytku ani k nárůstu váhy. Pokud je výdej energie vyšší než příjem, dochází k úbytku, a je-li výdej nižší než příjem, dochází k nárůstu hmotnosti. Proto je vhodné zaměřit se kromě jídelníčku také na pohybové aktivity. Sport je navíc vynikající způsob ke zvýšení fyzické kondice a zpevnění postavy. Vyberte si takovou aktivitu, která Vás bude bavit (tanec, jízda na kole/rotopedu, procházky, turistika, jóga, apod.). 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *