Doplňky stravy: Karnitin

Většina sportovců uvažuje nad tím, jak zvýšit svůj fyzický výkon a jak zlepšit svoje osobáky. Možností je celá řada – zkvalitnění tréninku, zlepšení sportovního vybavení či opatřeními ovlivňujícími tělesnou konstituci.

Jelikož sport je dnes masovou záležitostí, existuje po celém světě řada firem chrlících na trh kvanta zaručených dietních doplňků, kterými lze výše uvedených cílů dosáhnout. Některé jsou legální, některé jsou nelegální, ale všechny jsou většinou obestřeny řadou mýtů a polopravd, které jsou živeny většinou reklamními kampaněmi firem vyrábějících tyto produkty.

Ne vždy se však jedná jen o fámy a některé dietní doplňky skutečně pomáhají. Série článků, která bude uváděna v této rubrice, by měla čtenářům přinést objektivní pohled na tuto problematiku.

Karnitin

Karnitin je dietní doplněk, který je velmi oblíbený mezi atlety a vytrvalostními sportovci pro jeho údajné účinky na spalování tuků během fyzického výkonu. Starší ročníky si možná pamatují na světový šampionát ve fotbale v roce 1982 ve Španělsku, který vyhrála Itálie v čele s kanonýrem Paolo Rossim. Tvrdí se, že za úspěchem Italů byl také karnitin (i když to je jistě hodně přehnané tvrzení), který se právě po tomto roce stal velmi populárním.

Co je vlastně karnitin?

Karnitin je látka objevená dvěmi ruskými vědci v extraktu ze svalu již v roce 1905. Jeho název vychází z latinského jména carnis, což znamená maso. V roce 1927 byla objevena jeho struktura, v roce 1935 pak bylo zjištěno, že se jedná o látku s významnými fyziologickými účinky. Někdy je karnitin také nazýván vitamin B T (T jako Tenebrio), a to proto, že karnitin je nezbytná látka pro růst brouka Tenebrio molitor, českého Potemníka moučného. Chemicky se jedná o metabolit aminokyselin lysinu a methioninu a člověk si ho dokáže za normálních okolností bez problémů sám vyrábět. Nicméně je pravdou, že za extrémních podmínek s vysokými energetickými nároky může být jeho syntéza snížena. Týká se to jak patologických stavů (tedy nemocí), tak také extrémních vytrvalostních výkonů.

Jaké jsou jeho funkce v organismu?

Karnitin slouží jako nosič pro mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, transportuje je do mitochondrií, kde jsou využívány jako zdroj energie. To je také důvodem pro jeho “masové” používání při vytrvalostních trénincích a závodech. Navíc se tvrdí, že karnitin dokáže selektivně spalovat tuky (v angličtině se běžně pro karnitin používá termín “fat burner”, spalovač tuků), a tedy vést ke snižování neefektivní váhy sportovců a také šetřit svalový glykogen, který pak může být déle využíván během svalové námahy.

Co říká lékařská věda?

Většina autorů publikujících nutriční doporučení pro sportovní medicínu nepovažuje karnitin za látku, která by měla výše uvedené účinky. Autoři většinou vycházejí ze studií, které neprokázaly, že by dietně přijímaný karnitin zvyšoval koncentraci karnitinu ve svalu, tedy v místě svého působení. Jako důkaz, že karnitin nefunguje, jsou také citovány studie, které neprokázaly, že by dietní příjem karnitinu zvyšoval výkonnost sportovců. Takových studií bylo publikováno opravdu několik.

Na druhou stranu však existují jednoznačné důkazy shrnuté rakouskými autory před třemi lety v přehledovém článku publikovaném v respektovaném odborném časopise Nutrition, které poukazují, že suplementace sportovců karnitinem před vrcholovými závody i během tréninku vede většinou k:

1) snížení koncentrací kyseliny mléčné v krvi po anaerobním výkonu

2) vyšší vytrvalostní výkonnosti

3) vyšší maximální aerobní kapacitě (VO2 max)

4) zvýšenému využití tuků ve svalové tkáni

5) zlepšené regeneraci orgaismu

6) k menšímu riziku svalových zranění

Karnitin navíc pomáhá snižovat tělesnou hmotnost u obézních nemocných, působí proti oxidačnímu stresu, bolestivosti svalů, působí pozitivně na imunitní systém.

Závěr?

Sám jsem se dlouhou dobu stavěl k využívání karnitinu ve sportu odmítavě. Nicméně při hlubším zkoumání publikovaných studií je nutno říci, že karnitin má pravděpodobně prospěšné účinky nejen pro sportovní výkonnost, ale i v klasické medicíně. Na druhou stranu je určitě také pravdou, že účinnost karnitinu je velmi individuální a závisí na celé řadě dalších metabolických parametrů specifických pro každého jedince. Nejlepším způsobem, jak účinky karnitinu posoudit, je pak zcela jistě osobní zkušenost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *