Proč je třeba v těhotenství užívat kyselinu listovou?

Přemýšlíte o miminku? Výborně, čekají vás vzrušující a šťastné roky. Roky, během kterých budete muset dbát na správnou výživu – sebe a pak také vašeho dítěte. Už ve chvíli, kdy se snažíte otěhotnět, je vhodné začít užívat kyselinu listovou.

Pestrá strava je důležitá pro každého, avšak pro těhotné ženy to platí dvojnásobně. Před početím a během těhotenství je extrémně důležitý dostatečný přísun živin a vitamínů, mezi nimi i kyseliny listové.

Co je kyselina listová?

Kyselina listová je ve vodě rozpustným vitamínem skupiny B-komplex. Můžete se s ní setkat i pod názvy folát a folacin, je extrémně důležitá pro správný vývoj plodu. Přidává se do některých potravin a prodává se ve formě doplňků stravy, jakým je například i Kyselina listová Super od českého výrobce Naturvita. Tyto doplňky stravy je obzvlášť vhodné užívat v rané fázi těhotenství či při plánování otěhotnění. Z potravy kyselinu listovou získáte ze zelené zeleniny, citrusových plodů, luštěnin a ořechů. Ničí se však vařením.

Tip: Kyselinu listovou lze získat i v rámci podzimního balíčku od Naturvity.

Proč je důležitá na počátku těhotenství?

Pomáhá vyvíjet nervový systém a neurální trubici na začátku těhotenství. Neurální trubice je to, z čeho se později vyvine nervový systém vašeho děťátka. Stane se jeho mozkem a míchou. Tvoří se v prvních čtyřech až šesti týdnech těhotenství, právě proto je tak důležité zvýšit příjem kyseliny listové už ve chvíli, kdy se snažíte otěhotnět. Jestliže se trubice nevyvine správně, hrozí některá závažná postižení.

Na druhou stranu není důvod se zbytečně stresovat. Při dodržování pestrého jídelníčku a užívání kyseliny listové se není čeho bát.

Kolik kyseliny listové užívat?

V těhotenství (až do 12. týdne těhotenství) je doporučováno užívat 400 mikrogramů kyseliny listové denně. To je přesně množství, které najdete v jedné tabletě zmiňovaného doplňku stravy od Naturvity. Pořídíte ho například v internetové lékárně Gigalékárna.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *