Rajčata a jejich léčivé účinky

Rajčata pocházejí z Peruánských And, kde je pěstovali Inkové. Do Evropy se dostala kolem roku 1500 spolu s brambory. Původně se pěstovala jako okrasná rostlina (plody se pokládaly za jedovaté), jako zelenina se rozšířila až v 18. století. Rajče je jednoletá keříčková rostlina s výrazně dělenými listy. Plody rajčat jsou červené, žluté či oranžové, různých velikostí a tvarů. Uvnitř plodu jsou malá semínka.

Účinné látky rajčat

Rajčata jsou velmi bohatá na lykopeny a karotenoidy (ochranné látky pro naše buňky). Lykopen je antioxidant, který může snížit riziko onemocnění rakovinou prostaty, chrání i před kardiovaskulárními chorobami. Rajčata obsahují i mnoho biotinu (vitamín skupiny B pro kůži, vlasy, nehty a hladinu cukru v krvi), niacin (vitamin B3 pro dobrou náladu a dobrý spánek), kyselinu listovou (krvetvorba, růst buněk), vitamín C (pro imunitní ochranu a srdce). Zralý červený plod je bohatý na draslík (vylučování vody z těla), zinek (vaziva a tvorba hormonů) a vlákniny (aktivují trávení).

Léčivé účinky rajčat

Zlepšují činnost ledvin a vylučování moči.Rozpouštějí nahromaděné odpadní kyseliny, pomáhají při dně a revmatizmu.Působí protiskleroticky, zlepšují stav cév a kapilár, léčí hemoroidy, křečové žíly, prasklé žilky.

Zlepšují krvetvorbu, tvorbu hemoglobinu, zvyšují imunitu.Mají antibiotický účinek, brzdí vývoj řady plísní.Posilují vylučování žaludečních šťáv, zlepšují trávení, zlepšují činnost žlučníku a střev.

Používají se při žloutenkách a tukové degeneraci jater, při zánětech slinivky břišní.Jsou vhodné při nemocech srdce a oběhové soustavy.Pomáhají při stavbě nových vaziv.

Zvyšují krevní hladinu cukrů, povzbuzují mozek a nervy, pomáhají při chronické únavě.Zlepšují náladu a podporují spánek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *